“Ilk Uzun Metrajim”

Yönetmenlerin ilk uzun metrajlı Fransızca filmleri festivali 1. « Uzun Metrajım » Fransız Kültür Merkezi,  İstanbul Modern, Salt Galata, Wallonie-Bruxelles […]

“Ilk Uzun Metrajim”

Yönetmenlerin ilk uzun metrajlı Fransızca filmleri festivali 1. « Uzun Metrajım » Fransız Kültür Merkezi,  İstanbul Modern, Salt Galata, Wallonie-Bruxelles International, Armada Hôtels ve Paysages Humains işbirliği ile 20 – 23 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek.

İstanbul’da yönetmen, yapımcı ve oyuncu katılımıyla bir ilk

Fransızca sinemayı daha iyi tanıtmak amacıyla bu festival, birçok çağdaş yönetmenin ilk uzun metrajlı filmlerine ayrılmış bulunuyor. Fransız yönetmen Claire Simon, Ariane Mnouchkine’nin Théâtre du Soleil (Güneş Tiyatrosu) topluluğundan oyuncu Gérard Hardy ve Belçikalı yapımcı Eric Van Zuyten’in festivale katılacak olmalarından onur duyuyoruz.

Festival, yapım ülkeleri dışında ve Türkiye’de yaygın dağıtım imkânı bulamayan bir sinemanın, katılımcılarla karşılaşmalar ve tartışmalar aracılığıyla tanıtılmasına ve sinemaseverlerle paylaşılmasına olanak tanımayı amaçlayan kültürel bir proje.

Nitelikli bir tematik program

Festivalin programında, Bruno Dumont İsa’nın Hayatı; Justine Triet Solferino Muharebesi; Thomas Salvador Vincent; Arnauld Desplechin Gözcü; Guillaume Gallienne Ben, Kendim ve Annem; Claire Simon Hastalar, Yabancı Madde, Kuzey Garı, Aile Planlaması; Ariane Mnouchkine 1789 ve Molière; Joachim Lafosse Deliliğin Kıyısında; Luc Jabon Kelimelerin Ötesinde, Joachim Lafosse’un Sineması yer alıyor.

Liseli ve üniversiteliler, Fransızca konuşanlar ve konuşmayanlar, Sanat ve Sinema Okulları, kamusal veya özel kültürel, toplumsal kuruluşlar, Festivalde hazır bulunacak Fransızca sinema dünyasının kişiliklerinin varlığıyla renklenecek atölye, panel ve stajlara katılarak bu ilk festivalin gerçekleşmesi ve düzenlenmesinin ortakları olacaktır.

Sizleri, 20 – 23 Nisan arasında Fransızca sinemanın ilk uzun metrajlı filmlerinin Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Salt Galata salonlarındaki Türkçe altyazılı ücretsiz gösterimlerine, yönetmen, yapımcı ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek buluşma ve tartışmalara bekliyoruz.

Çağdaş Fransız sinemasının, evimiz olarak benimsediğimiz İstanbul’daki gelişimine olanak sağlayan bu organizasyonda etkin bir biçimde yer almaktan ve 1000 € tutarında bir maddi destekle katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 

Festivalin Facebook sayfası : https://www.facebook.com/mon1erlong/

film gösteri ve program için:

http://www.francais-du-monde.org/wp-content/uploads/2017/03/programme.pdf

 

 

Français du monde – adfe Istanbul

Association Démocratique des Français à l’Etranger

Consulat Général de France à Istanbul

İstiklal Caddesi, No: 8, Taksim, 34435 Beyoğlu/İstanbul

istanbul.adfe@gmail.com

www.francais-du-monde.org/site-section/turquie

www.facebook.com/adfeistanbul –  www.facebook.com/groups/adfeistanbul

Support

Donnate is contributing to the project

Donate

X

Paysages Humains
IBAN: “FR76 3056 8199 0800 0285 4780 181”
SWIFT (BIC) : CMCIFRPP
Banque transatlantique
26 avenue Franklin D. Roosevelt
75008 Paris – France –

Note: please specify the name of the supported project on your bank transfer

Pics

News

  • 02.04.2017

    Creation in Istanbul of a french speaking long films festival called “My First Long” bringing together the first movie of directors and actors such as Claire Simon, Arnaud Desplechin, Bruno Dumont…..